Toaletkę w sypialni można spotkać w coraz większej ilości domów i mieszkań. To nie tylko funkcjonalny mebel, który ułatwia wykonywanie codziennych czynności, ale także gustowna ozdoba pomieszczenia budująca jego klimat. Aby toaletka właściwie pełniła swoją funkcję, należy zadbać o jej prawidłowe oświetlenie. Umożliwi to perfekcyjne wykonywanie makijażu.

Jak rodzaj oświetlenia wpływa na funkcjonalność toaletki?

Wybierając oświetlenie toaletki należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie związane z estetyką, ale również te praktyczne. Lampy muszą w końcu zapewniać najwyższy komfort korzystania z przestrzeni i przydadzą się podczas wykonywania czynności wymagających dużej precyzji. Prawidłowo dobrana lampa ułatwi bezproblemowe przygotowanie fryzury i makijażu. Toaletka służy do wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, a także zapewnia wygodę siedzenia podczas innych zadań. By stanowiła jednocześnie efektowną dekorację wnętrza, należy do niej dobrać takie oświetlenie, które stworzy z nią spójną całość aranżacyjną i wpłynie na przyjemną atmosferę.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia toaletki w sypialni?

Do oświetlenia toaletki wykorzystuje się różne rodzaje lamp, lecz należy przede wszystkim pamiętać o jednej zasadzie. Źródło oświetlenia musi być umiejscowione tak, by zniwelować ryzyko występowania problematycznych cieni bądź rozbłysków światła. Tafla powinna być równomiernie doświetlona – inaczej nie zagwarantuje wygody podczas wykonywania czynności. Osłonięte żarówki emitujące rozproszone światło umieszcza się na wysokości twarzy, by prawidłowo ją oświetlić. Jako światło zadaniowe i efektowne źródło dodatkowego oświetlenia sprawdzą się dwie lampy stojące po obu stronach lustra. Jeśli toaletka ma służyć wielu osobom do różnych zadań, najlepiej jest wybrać takie z możliwością regulacji wysokości i kąta padania światła. Poza lampami stojącymi przy toaletkach montuje się też praktyczne kinkiety bądź małe lampy wiszące. Sprawdzą się one szczególnie w przypadku niewielkich wnętrz, w których konieczne jest oszczędne zagospodarowanie przestrzeni. Nowoczesne kinkiety przyjmują oryginalne formy i są wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu odpowiedni produkt można dobrać do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach. Do minimalistycznych wnętrz będzie pasował np. prosty kinkiet biały LOKKO. Wśród bardziej fantazyjnych rozwiązań można wymienić czarny kinkiet ceramiczny SIGMA oraz kinkiet CELIA chrom. Produkty dostępne są w sklepie internetowym https://sollux.pl/. Inne opcje to wybór oświetlenia zintegrowanego z lustrem lub praktycznych taśm LED, które ozdobią dodatkowo krawędzie biurka bądź toaletki oraz doświetlą taflę lustrzaną.

Jaka powinna być barwa światła w oświetleniu do toaletki?

Najlepsze rozwiązanie stanowią lampy emitujące światło zbliżone do dziennego. Ułatwiają one znacznie wykonywanie makijażu. Dobrą opcją jest więc wybór żarówek o chłodnej barwie około 5000–6500 K i wskaźnikiem oddawania barw Ra co najmniej 80%.