Czasami przychodzi taki czas, że chcemy sprzedać swoje mieszkanie. Bo przeprowadzamy się do innego miasta i nie chcemy już mieć tego, bo je odziedziczyliśmy, ale jest nam niepotrzebne i wolelibyśmy gotówkę, którą możemy uzyskać z takiej sprzedaży. Oczywiście, żeby sprzedaż mieszkania przebiegła bez problemów, żeby odbyła się bez stresów i jednocześnie żebyśmy wszystko zrobili zgodnie z prawem, najpierw musimy się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Dlatego też, warto poszukać informacji co musimy zrobić, aby sprzedać nasze mieszkanie, a następnie w jaki sposób musimy rozliczyć się z państwem.

Odpowiednie wystawienie

Jeżeli sprzedaż naszego mieszkania ma zakończyć się sukcesem, to najpierw musimy pomyśleć, w jaki sposób mamy je wystawić. To oznacza, że musimy wykonać zdjęcia, które pokażą faktyczny stan mieszkania, jak również należy ustalić odpowiednią cenę. W tym celu warto zobaczyć, w jakiej cenie oferowane są podobne mieszkania w tej samej lokalizacji. Jeśli na naszym mieszkaniu jest jeszcze kredyt, to warto o tym poinformować, tak aby klient wiedział ile pieniędzy musi zapłacić nam, a ile będzie musiał zapłacić do banku. Znaleźliśmy kupca, który jest zainteresowany naszym mieszkaniem? Świetnie, teraz musimy podpisać odpowiednie dokumenty. To oznacza, że musimy mieć akt notarialny nabycia nieruchomości, jak i zaświadczenie ze spółdzielni, że jesteśmy jej członkami. Dodatkowo konieczne będzie potwierdzenie, że mieszkanie jest własnościowe, jak i te potwierdzające, że na mieszkaniu nie ma żadnych długów względem spółdzielni. Jeśli mamy prawo własnościowe, to praktycznie wystarczy akt notarialny nabycia nieruchomości, aktualny odpis z księgi wieczystej, dokument o braku zadłużenia i ewentualnie zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu. Wcześniejsze zebranie tych dokumentów znacznie przyspieszy późniejszą sprzedaż.

Musimy rozliczyć się z państwem

Musimy mieć świadomość, że samo zawarcie umowy z kupującym to nie wszystko. Będziemy musieli zapłacić podatek od nieruchomość. Będzie on zależał od tego, jaki dochód uzyskaliśmy ze sprzedaży danego mieszkania. Co więcej, taki podatek od sprzedaży nieruchomości będziemy musieli rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, a więc tzw. dokumencie PIT-39.

Warto zobaczyć jak powinna wyglądać sprzedaż mieszkania i jakich formalności musimy dopełnić. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że uda nam się uniknąć poważnych problemów z prawem. Dlatego już wcześniej warto się zorientować w tych sprawach.