Współczesny tryb życia jest wręcz zabójczy dla naszych kręgosłupów. Sprawy nie ułatwia zwłaszcza siedzący styl życia większości osób. W grę wchodzi także brak ruchu oraz zaniedbywanie kwestii związanych ze snem. Materac może zarówno pomóc w problemach z kręgosłupem, jak i je pogłębić. Jak zatem dobrze wybrać?

Wybór materaca, a problemy z kręgosłupem

Często zdarza się tak, że dolegliwości bólowe w odcinku kręgosłupa są związane ze spaniem na zbyt starym, zbyt twardym czy po prostu wysłużonym materacu. Czasami zdarza się także tak, że materac jest po prostu niedopasowany do potrzeb danej osoby, jej wagi czy budowy ciała. Jednak czasami może się okazać, że problem jest dużo poważniejszy. Wiele zależy od tego, czy ktoś szuka materaca dla osoby z bólami kręgosłupa czy raczej z poważnymi problemami ortopedycznymi. Choroby okolic kręgosłupa takie jak dyskopatia, kręgozmyk czy skrzywienie kręgosłupa to problemy, których niestety nie pomoże rozwiązać nawet najlepszy na świecie materac i nie warto wierzyć producentom, którzy reklamują swoje wyroby jako remedium na poważne kłopoty ortopedyczne. Jeśli jakiś sprzedawca mówi ci, że dobry i drogi materac może zastąpić wizytę u lekarza specjalisty, fizjoterapeuty czy rehabilitanta to w głowie powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza. W kwestii poważnych czy przewlekłych problemów z kręgosłupem i plecami należy zawsze udać się w pierwszej kolejności do odpowiedniego lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty, który po zdiagnozowaniu problemu może dać nam wskazówki dotyczące aktywności, ćwiczeń czy właśnie wyboru materaca do spania. Warto jednak pamiętać, że zdrowy sen to tak naprawdę jedyny moment w ciągu całej dobry, kiedy nasz organizm może się zregenerować i odpocząć. Sam materac rehabilitacyjny zapewne nie rozwiąże problemu, jednak może złagodzić dolegliwości i co ważne, nie pogłębić go. Aby tak się jednak stało, trzeba wybrać materac dopasowany do specyfiki problemu. Gdzie go szukać? Z pewnością w dobrym specjalistycznym sklepie z takimi wyrobami. Jeśli mieszkasz w Rzeszowie to sprawdź salon sypialniany Expert Snu, to zaufany i sprawdzony sklep oferujący dobrą obsługę i duży wybór materacy do spania.

Jaki materac zdrowotny na problemy z kręgosłupem wybrać?

Najważniejsze to zapewnić swojemu organizmowi takie warunki do regeneracji, które nie będą pogłębiać tego problemu. Dotyczy to w dużej mierze wybory materaca. Jeśli dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa czy w ogóle pleców pojawiają się w ciągu dnia, w trakcie pracy czy po uprawianiu sportu, może to świadczyć o zbyt dużym napięciu mięśni, przeciążeniach poszczególnych stawów czy partii ciała. Może się okazać, że jest to dolegliwość spowodowana stylem życia, a nie np. wada postawy. W przypadku takich lekkich problemów odpowiednio dopasowany materac może pomóc, nigdy jednak nie powinno się podejmować decyzji zdrowotnych na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Przy problemach z bólem kręgosłupa można rozważyć wybór materaca z pianki termoelastycznej, który idealnie dopasowuje się do ciała, nie powoduje ucisku i stwarza mięśniom dobre warunki do odpoczynku i regeneracji. Problemy bólowe mogą wynikać ze zbytniego napięcia mięśni w okolicy kręgosłupa. Jeśli dołożymy do tego dodatkowo zbyt twardy materac, to problem mamy gotowy. Na zbyt twardym w stosunku do naszej wagi materacu ciało nie ma się jak rozluźnić i zrelaksować. Przewlekłe napięcie w mięśniach może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i bólu. Jaki materac na bolące plecy wybrać jeśli ból pojawia się jednak nie w ciągu dnia, ale dokładnie rano po wstaniu z łóżka? Warto przede wszystkim zweryfikować twardość materaca, bo jeśli bolą nas plecy rano to równie dobrze może być on zbyt miękki (wrażenie zbyt głębokiego zapadania się w strukturze materaca). Jeśli natomiast odczuwamy ból w poszczególnych partiach ciała i dodatkowo jeszcze towarzyszy temu uczucie sztywności w stawach, to może znaczyć, że materac jest jednak zbyt twardy. Warto rozważyć materac na ból pleców, który będzie zrobiony z lateksu lub pianki, materace sprężynowe przy niektórych dolegliwościach z plecami mogą wzmagać uczucie dyskomfortu czy ból. Jednak równocześnie materace kieszeniowe są ze względu na swoją budowę najmniej podatne na zapadanie się. Dodatkowo takie materace zapewniają sprężyste i dobre punktowe podparcie dla ciała. Z tego względu jest to częsty wybór dla osób cięższych, które wymagają mocnego i stabilnego podparcia. Można rozważyć taki materac przy problemach z bólem kręgosłupa, jednak trzeba to skonsultować ze specjalistą. Dobry sklep z materacami i łóżkami w Rzeszowie to na przykład Expert Snu. Marka słynie z bardzo dobrej, indywidualnej obsługi klienta, dzięki czemu masz większą szansę, że wybrany materac okaże się wygodny i zdrowy.

Jaki materac z właściwościami ortopedycznymi dla pary?

Problem z dopasowaniem materaca przy bólach kręgosłupa komplikuje się, gdy trzeba wybrać materac nie dla jednej, a dla dwóch osób. Przy czym na przykład tylko jedna z nich cierpi na dolegliwości bólowe. W kontekście wybierania materaca dla dwóch osób śpiących razem wiele zależy tak naprawdę od tego, jaka jest różnica wagi pomiędzy partnerami. Jeśli wynosi ok. 30-40 kg to nie ma potrzeby rezygnować ze wspólnego materaca. Co jednak zrobić, gdy już na pierwszy rzut oka widać, że różnica wagi pomiędzy użytkownikami jest bardzo znaczna? Wówczas lepiej jest wybrać dwa oddzielne materace: twardszy model dla osoby cięższej i bardziej miękki dla lżejszej. Twardy materac może być oznaczony zarówno symbolem H3 jak i H4, bo wiele zależy od wagi i wzrostu użytkownika oraz od tego, jak każdy z nas indywidualnie odbiera twardość materaca. Natomiast lżejsze materace są oznaczone symbolami H1 (dla bardzo drobnych i szczupłych osób) oraz H2 (dla osób o wadze 60-80 kg przy wzroście 150-180 cm). Warto przy tym pamiętać, że klienci w sklepach z materacami najczęściej kupują właśnie materace H2 czyli średnie oraz H3 czyli nieco twardsze.