Obecnie w budownictwie wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu budowa każdego domu przebiega bardzo szybko i sprawnie. Istotnym elementem każdego budynku jest komin. Do niedawna stosowane były przede wszystkim kominy murowane, a dziś są one coraz powszechniej wypierane przez nowoczesne systemy kominowe.

Budowa i rodzaje kominów

Wyróżnia się wiele rodzajów kominów. Pośród wielu z nich można wymienić kominy stalowe, które dzielą się na jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Pierwsze z nich są jednościennnym wkładem i znajdują powszechne zastosowanie w obudowach wykonanych z pustaków kominowych keramzytobetonowych lub cegły.

Z kolei kominy stalowe dwuwarstwowe to takie, których konstrukcja obejmuje ścianę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Rolę pierwszej pełni izolacja termiczna, a na zewnątrz znajduje się płaszcz ochronny, który jest zazwyczaj wykonany ze blachy szlachetnej.

W wielu budynkach można też spotkać kominy murowane. Obecnie są one najczęściej wykonywane z:

  • ceramicznych pustaków kominowych

  • cegły ceramicznej

  • cegły klinkierowej wraz z licówkami

Ze względu na znaczny ciężar taka konstrukcja jest zazwyczaj budowana za ścianą nośną i łączy się z jej powierzchnią.

Trzecim rodzajem są kominy betonowe, czyli przewody wentylacyjne obudowane kształtkami wykonanymi lekkiego betonu wyprodukowanego na podstawie keramzytu. Takie konstrukcje nie są zbyt trwałe, gdyż pod wpływem różnic temperatur bardzo szybko ulegają skruszeniu oraz urazom mechanicznym.

Znacznie lepszym wyborem są kominy ceramiczne, które to są budowane z dwóch ścian. Wewnętrzną tworzy wkład wykonany z ceramiki szamotowej lub kamionki kwasoodpornej. A jeśli chodzi o zewnętrzną warstwę, to jest ona zrobiona z lekkiego betonu. Pomiędzy obiema warstwami znajduje się wełna.

System kominowy a jego trwałość i niezawodność

Obecnie w sprzedaży są powszechnie dostępne nowoczesne systemy kominowe, które to stanowią doskonały wybór na długie lata. Produkty oferowane przez Pekabet są bardzo trwałe oraz solidnie wykonane. W każdym zestawie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do szybkiego i prawidłowego montażu przewodów. Wymienia się systemy kominowe:

  • ceramiczne – te uniwersalne konstrukcje doskonale nadają się do kominków, kotłów gazowych, kotłów na paliwa stałe oraz kotłów olejowych. Składają się one z pustaków kominowych, rury ceramicznej, zakończenia kominów, otuliny oraz niezbędnych akcesoriów metalowych.

  • stalowe – takie systemy są jednościenne i dwuścienne

  • wentylacyjne

Powyższe produkty są wysokiej jakości i potrafią sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających inwestorów.