Nagrzewnice wodne wykorzystywane są na szeroką skalę zarówno w mniejszych, jak i większych obiektach przemysłowych. Sposób ich działania pozwala skierować ciepłe powietrze w dół, czyli przeciwnie do jego naturalnego ruchu. Dzięki temu dociera ono w miejsce, w którym przebywają ludzie. Jak działają nagrzewnice wodne i dlaczego warto w nie zainwestować?

Nieuchronne straty ciepła

Starty ciepła to problem, z którym borykają się gospodarstwa domowe, osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także zakłady przemysłowe. W ostatnim czasie pojawiło się wiele rozwiązań, dzięki którym owym stratom można zapobiegać, jednak nie da się ich zredukować do zera, zwłaszcza w większych zakładach. Pomocne okazują się nagrzewnice ciepła, dzięki którym strumień ciepłego powietrza zostaje skierowany w dół, a nie do góry. Dzięki temu trafia on w miejsce, w którym przebywają ludzie, czyli to, które ma docelowo zostać dogrzane. Ideą działania nagrzewnic wodnych jest współpraca z systemem c.o., który dostarcza strumień ciepła do wymiennika ciepła. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego czynnika grzewczego korzystamy. Przepływa on przez miedziane rurki, oddając ciepło do aluminiowych lamel. W ten sposób energia przekazywana jest bezpośrednio do powietrza.

Jak dobierać nagrzewnice wodne?

Nagrzewnice wodne dobiera się, biorąc pod uwagę:

  • zapotrzebowanie energetyczne budynku,

  • jego geometrię,

  • wysokość budynku.

Co do zasady, jak największa powierzchnia powinna być objęta oddziaływaniem strumienia ogrzanego powietrza. Dobór odpowiedniej nagrzewnicy warto zlecić ekspertom, którzy zajmą się również jej montażem. Popełnienie jakichkolwiek błędów na tym etapie może skutkować niską efektywnością nagrzewnic, przez co w pomieszczeniach nie zostanie osiągnięta pożądana temperatura. Niektóre nagrzewnice wodne można też stosować do chłodzenia obiektu- ich działanie można w tym przypadku porównać do sprawnego klimatyzatora.

Oszczędność energii i pieniędzy

Nagrzewnica wodna coraz częściej wykorzystywana jest zarówno w mniejszych, jak i w większych zakładach przemysłowych. Wynika to z faktu, iż pozwalają one do minimum zredukować straty ciepła, co pozwala oszczędzać energię, a tym samym pieniądze. Okazuje się, że nagrzewnice wodne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych grzejników, które nie są zbyt efektywne, zwłaszcza w przypadku większych przestrzeni. O zastosowaniu nagrzewnicy warto też pomyśleć, jeśli mamy do czynienia z dodatkowymi czynnikami utraty ciepła, na przykład bramą wjazdową otwieraną na oścież. Więcej na ten temat dowiemy się na https://arenalazienek.pl/pl/c/Nagrzewnice-wodne/632. Warto też zapoznać się z ofertą firmy VTS, produkującej centrale klimatyzacyjne.