Bramy uchylne zyskały sobie szerokie grono zwolenników dzięki połączeniu niskich kosztów oraz wytrzymałości. Wysoka niezawodność wraz z szerokimi możliwościami personalizacji sprawiły, że tego typu zamknięcia stały się popularnym wyborem w całym kraju. Jednakże czy bramy uchylne wciąż stanowią konkurencyjne rozwiązanie wobec modeli roletowych lub segmentowych?

Wszechstronna stylistyka

Modele uchylne mają ogromną przewagę nad wariantami segmentowymi lub roletowymi: cała powierzchnia bramy tworzy pojedynczą, solidną płaszczyznę. Umożliwia to bezproblemowe dopasowanie wyglądu garażu do stojących w pobliżu budynków. Na życzenie klienta brama może zostać wykonana z drewna – przy zachowaniu szkieletu ze stali ocynkowanej – co pozwala stworzyć spójną całość z elewacją. Ze względu na trwałość metalu, większość klientów preferuje bramy wykonane z tego materiału, ale nie wyklucza to zastosowania paneli, listew lub oklein, imitujących konkretne materiały. Prace ułatwia możliwość zakupu jedynie stalowej ramy – naturalnie ze wszystkimi niezbędnymi elementami montażowymi – do której montowane jest wskazane przez klienta wypełnienie. W tym wypadku zazwyczaj stosuje się te same materiały, których użyto do wykończenia ścian garażu lub domu.

Jakie wady posiada brama garażowa uchylna?

Modele uchylne nie są pozbawione mankamentów, zwłaszcza w porównaniu do bram roletowych oraz segmentowych. Najbardziej rzucającą się w oczy wadą jest przestrzeń przed garażem, która jest potrzebna do otwarcia bramy. Zazwyczaj musimy pozostawić od 100 do 150 centymetrów wolnej przestrzeni, co w przypadku mniejszych działek może nastręczać oczywistych trudności podczas parkowania. Bramy uchylne pod tym względem wymagają mniej przestrzeni niż klasyczne modele rozwierne, jednakże warianty roletowe lub segmentowe mogą się otworzyć, gdy samochód stoi zaledwie kilka centymetrów od garażu. Jeżeli jesteśmy gotowi na większe wydatki, możemy nabyć bramę uchylną, która podczas otwierania zajmuje o wiele mniej miejsca.

Drugim zarzutem wobec tego typu zamknięć jest kwestia izolacji termicznej. Ze względu na swoją budowę, a także sposób poruszania, bramy roletowe i segmentowe bardzo dobrze radzą sobie z utrzymywaniem temperatury wewnątrz pomieszczenia. Z tego powodu są chętnie stosowane w przypadku ogrzewanych garaży przydomowych. Bramy garażowe uchylne, zwłaszcza te wypełnione blachą, na cechują się gorszymi właściwościami izolacyjnym. Ocieplenie oraz dobrze dopasowana brama pomogą w ograniczeniu ucieczki ciepłego powietrza, ale wciąż będą ustępować pod tym względem modelom segmentowym.

Czy bramy uchylne to dobry wybór – podsumowanie

Pomimo dużej konkurencji ze strony innych rozwiązań, bramy uchylne wciąż stanowią kuszącą opcję dla klientów i to nie tylko ze względu na niską cenę. Oczywiście czynnik finansowy gra tutaj dużą rolę, przez co zamknięcia uchylne są świetnym rozwiązaniem dla garaży szeregowych, gdzie zwykle nie brakuje miejsca do manewru, a wytrzymałość i bezawaryjność stanowią ważne atuty. W przypadku zabudowy mieszkalnej bramy tego typu pozwalają na duży zakres personalizacji, a wykorzystanie dodatkowych mechanizmów zapewnia niezbędne bezpieczeństwo oraz wygodę korzystania.