W nowoczesnych instalacjach grzewczych (w tym opartych na technologiach fotowoltaicznych) coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrze-woda. Główną cechą odróżniającą tę instalację od klasycznych pomp ciepła jest specyficzny sposób działania.
Działanie pompy ciepła
Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje jako dolne źródło dostępne w zasadzie bez ograniczeń powietrze z atmosfery. Niezależnie od miejsca, skąd pochodzi powietrze (z zewnątrz lub wewnątrz budynku), pompa ciepła zasysa je do instalacji. Następnie następuje oddanie energii z powietrza w wymienniku ciepła do czynnika chłodniczego. Następnie następuje parowanie czynnika (ze stanu ciekłego przechodzi w gazowy), który z wykorzystaniem sprężarki zwiększa swoje ciśnienie i temperaturę. Gorący czynnik trafia do kolejnego wymiennika ciepła (tzw. skraplacza) i przekazuje zgromadzoną energię do magazynowanej w zasobniku wody. Po skropleniu czynnik trafia do zaworu rozprężnego, gdzie spada jego ciśnienie. Ten cały obieg powtarzany jest wielokrotnie w zależności od potrzeb osób korzystających z instalacji grzewczej, do której dołączona jest tego typu pompa ciepłą.
Jak dobrać pompę ciepła do instalacji grzewczej
Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli pomp ciepła powietrze woda, dlatego bardzo ważny jest uważny dobór takich rozwiązań, które są niezawodne, bezpieczne i pasują do potrzeb danej instalacji grzewczej w domu czy budynku użytkowym.
Przy wyborze pompy ciepła warto brać pod uwagę takie czynniki jak:
- moc pompy – w tym przypadku ważne są uwarunkowania takie jak średnie temperatury panujące w danym miejscu, powierzchnia budynku, roczne zużycie wody czy rodzakj odbiornika ciepła;
- punkt biwalentny – tj. dobór temperatury, po której włącza się pompa (jej grzałka).
Spośród różnych modeli dostępnych na rynku dużym zainteresowaniem cieszy się niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda takich marek jak Daikin z uwagi na bardzo uniwersalne parametry techniczne i moc dostosowaną do średnich potrzeb użytkowników w polskich warunkach atmosferycznych.
Koszty pomp ciepła powietrze-woda
Wszystkie markowe pompy ciepła powietrze-woda mają niezbędne gwarnacje potwierdzające ich wysoką jakość i parametry zgodne z oczekiwaniami. Obecnie ceny pomp ciepła wahają się w szeroki zakresie (od 20 tys zł do 40 tys zł), ale przy inwestycji w tego rodzaju rozwiązania warto brać pod uwagę nie tylko cenę, ale przede wszystkim renomę producenta i niezawodność danego modelu pompy ciepła woda-powietrze.