Każdy z nas chce mieć wygodny dom, który będzie spełniał potrzeby domowników pod względem przestrzeni i funkcjonalności. Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, ile kosztują nieruchomości. Ta podstawowa potrzeba sprawia jednak, że jesteśmy gotowi się zadłużyć zaciągając kredyt hipoteczny. Pozostaje jednak pytanie, czy kupić dom z rynku wtórnego, czy zdecydować się na zakup u dewelopera. Zapraszamy zatem do krótkiej lektury, która może być dla Ciebie inspirująca jeżeli właśnie szukasz odpowiedniego lokum dla siebie i rodziny.
Rynek wtórny, a pierwotny – różnice
Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Kupując dom na rynku wtórnym możemy liczyć na niższe ceny. Znajdą tutaj na pewno coś osoby z ograniczonym budżetem. Cena jednak to nie wszystko. Zazwyczaj tanie domy wymagają kapitalnego remontu, a to już niemałe koszty nawet jeżeli rozłożymy je w czasie.
Trzeba też powiedzieć, że remonty są dość frustrujące, wymagają sporo zaangażowania i czasu. Dlatego jeżeli zależy Ci na wysokim standardzie wykonania, lepiej będzie zdecydować się na transakcję z rynku pierwotnego. Nowe budynki to też zazwyczaj lepsza technologia i budownictwo spełniające najwyższe kryteria. Oczywiście dobrze jest rozwiać wszystkie swoje wątpliwości i zapoznać się ze stanem technicznym budynku. To pozwoli nam zaoszczędzić sporo zmartwień w przyszłości.
Kiedy kupujemy dom na rynku wtórnym przy podpisywaniu aktu u notariusza, musimy się również liczyć z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości nieruchomości. Kupując nieruchomości od dewelopera, nie musimy opłacać tego podatku, co jest istotną korzyścią. Zazwyczaj wybór mieszkania czy domu jest dość emocjonujący. Dlatego warto starać się podjąć wyważoną decyzję i dobrze przemyśleć, co sprawdzi się w naszej sytuacji. Oczywiście zawsze możemy się przeprowadzić i zmienić dom jednak znacznie lepiej jest zaoszczędzić sobie takich stresujących zmian.
Oblicz wszystkie koszty.
Jeśli rozpoczynasz poszukiwania wymarzonego domu, na pewno zależy Ci głównie na atrakcyjnej lokalizacji. W wyglądzie domu można wiele zmienić, ale lokalizacji nie zmienimy. Dlatego warto rozważyć, ile czasu zajmie nam dojazd do pracy, czy wyjście po zakupy. Może lepiej zrezygnować z taniego domu na rzecz droższego, ale położonego w lepszym dla nas miejscu. Lokalizacja jest też sprawą indywidualną. Niektórzy wybierają centrum lub jego bliską okolicę. Inni zaś wolą spokojniejszą dzielnicę, nawet jeśli jest oddalona od centrum o kilka czy kilkanaście kilometrów.
W domu spędzamy mnóstwo czasu, dlatego chcemy wybrać taką przestrzeń, która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Zazwyczaj przemawia do nas estetyka i dom który pozytywne się wyróżnia, jest zadbany i wyremontowany. To większa szansa na szybką sprzedaż. Warto zaznaczyć, że z zakupem nie należy się spieszyć chyba, że trafia się wyjątkowo dobra oferta, a chętnych na zakup jest naprawdę wielu. Zazwyczaj finalizowanie transakcji nie przebiega błyskawicznie ze względu na to, że kupujący składają wniosek kredytowy, a jego rozpatrzenie przez bank może trwać nawet kilka tygodni.
Kiedy szukasz domu, pewnie przeglądasz sporo ofert. Przy oglądaniu zazwyczaj zastanawiamy się, jak byśmy czuli się w danej przestrzeni i czy spełni ona nasze potrzeby. Zależy nam też na optymalnym metrażu oraz wygodnej i ekologicznej formie ogrzewania. Im więcej domów obejrzysz, tym lepszą decyzję możesz podjąć, a w rezultacie cieszyć się wymarzonym domem.
Więcej informacji o budowie, kupnie, remontach domu znajdziesz w serwisie WdomuZogrodem.pl