Rosnące ceny surowców energetycznych sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Jednym z dostępnych rozwiązań jest zakup nowoczesnego kominka z nadmuchem powietrza. Tego rodzaju system grzewczy jest wydajny i ekologiczny, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

Jak działają kominki z funkcją dystrybucji gorącego powietrza

Jeszcze do niedawna kominki traktowane były jako dodatkowe źródło ciepła. Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że obecnie mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako samodzielny system grzewczy, pozwalający na ogrzanie całego domu. Taką możliwość daje nowoczesny kominek z nadmuchem powietrza. W tradycyjnych urządzeniach gorące powietrze powstające podczas spalania drewna rozprowadzane jest po pomieszczeniach w sposób grawitacyjny. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest ograniczony zasięg jego działania. 

W systemach wymuszonych powietrze ogrzewane przez ogień w palenisku jest dystrybuowane przez specjalnie przygotowane przewody wentylacyjne do wybranych pomieszczeń. Skuteczne rozprowadzanie ciepłego powietrza na duże odległości umożliwiają turbiny nawiewne o odpowiedniej mocy. Dzięki zastosowaniu filtrów ogrzane powietrze jest oczyszczane z kurzu i innych zanieczyszczeń. Renomowani producenci kominków oferują urządzenia grzewcze wyposażone w zamkniętą komorę spalania, które mogą być stosowane w domach wyposażonych w rekuperację.

Zalety nowoczesnych kominków z nadmuchem powietrza

Nowoczesne kominki z nadmuchem powietrza to zaawansowane technicznie hybrydowe konstrukcje, w których można spalać tradycyjne szczapy drewna, bądź pellet. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja automatycznego przejścia na pellet po wypaleniu drewna. Kiedy zamontowane czujniki wykryją spadek temperatury i wygasanie paleniska, zaczną podawać z dołączonego zasobnika zapasowe paliwo. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć konieczności stałego doglądania kominka i dokładania opału. Zapobiega także wygaśnięciu paleniska. 

Należy podkreślić, że ogrzewanie domu drewnem bądź pelletem jest wydajne i ekologiczne. Podczas spalania tego rodzaju paliw stałych do atmosfery przedostają się minimalne ilości szkodliwych substancji, a powstały popiół może zostać powtórnie wykorzystany jako nawóz do trawników lub innych roślin. Dodatkowo pellet i drewno zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, a korzystanie z nich nie wpływa destrukcyjnie na klimat i środowisko naturalne.

Kominek z nadmuchem powietrza oferowany przez renomowanego producenta to innowacyjny sprzęt wyposażony w szereg funkcjonalnych rozwiązań. Na wyróżnienie zasługuje system automatycznego rozpalania i gaszenia, a także czyszczenia paleniska. Zastosowanie nowoczesnej przepustnicy dolotu powietrza pozwala na automatyczne regulowanie procesu spalania drewna. Wbudowany termostat pokojowy umożliwia z kolei utrzymywanie wybranej temperatury w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu

Decydując się na kominek z nadmuchem powietrza, należy zwrócić uwagę na jego odpowiedni montaż. Tego rodzaju konstrukcje najczęściej montuje się w nowopowstających budynkach. Żeby urządzenie działało prawidłowo, należy zwrócić uwagę na prawidłowe podłączenie przewodu dostarczającego powietrze z zewnątrz do komory spalania, a także przewodu odprowadzającego spaliny do komina.

Istotne znaczenie ma także prawidłowe rozmieszczenie w pomieszczeniach kratek doprowadzających ciepłe powietrze. W związku z tym, że ciepłe powietrze się unosi, kratki najlepiej umieszczać w podłodze. Dzięki temu ciepło będzie swobodnie rozprowadzane ku górze i równomiernie ociepli całe wnętrze.