W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo informacji o tym, że pieniądze przechowywane w bankach tracą na wartości. Oczywiście zawsze było tak, że trzymanie funduszy na nieoprocentowanym rachunku było niekorzystne. Na zwykłym koncie pieniądze nie pracują i nie przynoszą odsetek. Dlatego też ludzie przekładali swoje środki na lokaty lub konta oszczędnościowe. Obecnie są to rozwiązania przynoszące realną stratę. Inflacja jest coraz większa, a oprocentowanie produktów oszczędnościowych jest coraz mniej korzystne. Do tego dochodzi tak zwany podatek Belki, który dodatkowo uszczupla wypracowane odsetki.

Przechowywanie wartościowych rzeczy

Aby chronić swój kapitał, ludzie zaczęli poszukiwać innych, bardziej korzystnych rozwiązań. Osoby, które dysponują dużymi środkami kupują mieszkania na wynajem. Ci z mniejszymi kupują obligacje skarbowe lub inwestują w metale. Coraz większą popularnością cieszą się złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe. Można również kupować biżuterię wykonaną z drogich metali i wysadzaną kamieniami szlachetnymi. Decydując się na taki krok, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze drogie kolczyki, bransoletki, zegarki, czy naszyjniki, mogą stać się łupem złodzieja. Jak się przed tym uchronić? W pierwszej kolejności nie należy się chwalić bliższym i dalszym znajomym, że posiadamy jakieś wartościowe rzeczy. Po drugie powinniśmy zainwestować w produkty, które sprawią, że przechowywanie kosztowności w domu będzie bezpieczniejsze. Dobrze jest zakupić wysokiej jakości sejf lub pancerną kasetkę i dobrze ją ukryć. Warto również założyć alarm i monitoring, które sprawią, że nasza nieruchomość będzie bezpieczniejsza. Innym sprawdzonym zabezpieczeniem są drzwi antywłamaniowe. Inwestycja w przedstawione powyżej rozwiązania sprawi, ze nie tylko nasze dobra będą lepiej chronione, ale również wszyscy domownicy będą mogli czuć się bezpieczniej.

Jeżeli boimy się inflacji i znacznego osłabienia złotego, to możemy zamienić część pieniędzy na obcą walutę. Specjaliści są zgodni, że najlepiej w takiej sytuacji kupować dolara, franka szwajcarskiego lub japońskiego jena. Oczywiście fizyczne banknoty będziemy musieli przechowywać w domu. W takim wypadku również należy zapoznać się z rozwiązaniami przedstawionymi powyżej. Zabezpieczenie gotówki nie różni się zasadniczo od przechowywania kosztowności. Należy zawsze słuchać głosu rozsądku i nie opowiadać na około co posiadamy. Warto również pamiętać o tzw. dywersyfikacji portfela. Zgodnie z tą zasadą najlepiej posiadać kilka produktów finansowych ulokowanych w różnych miejscach.