Z odpadami budowlanymi zetknął się każdy, kto przynajmniej raz w życiu uczestniczył w remoncie domu lub mieszkania. Podczas prac budowlano-wykończeniowych powstaje wiele różnego rodzaju śmieci, które cechują się innym sposobem zagospodarowania niż odpady komunalne. W usuwaniu pozostałości materiałów budowlanych przydają się specjalne kontenery. Jak i gdzie najlepiej wyrzucić odpady poremontowe?

Jakie odpady powstają w trakcie remontu?

Wyburzanie ścian, wymiana posadzki, a nawet zwykłe malowanie przyczynia się do powstania różnego rodzaju odpadów budowlanych. Jeśli planujesz remont, jeszcze przed rozpoczęciem prac dobrze jest zaplanować sposób utylizacji śmieci, które będą mu towarzyszyć. W wielu przypadkach jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznych firm, które zajmują się profesjonalnym odbiorem odpadów. Takie rozwiązanie bywa konieczne ze względu na zasady prawidłowego gospodarowania śmieciami budowlanymi, które zabraniają wrzucania ich do koszy komunalnych. Do takich odpadów zalicza się m.in. gruz czysty, gruz zmieszany oraz zmieszane odpady budowlane (fragmenty betonowych konstrukcji, części tynków, pokruszone dachówki, pustaki, cegły oraz opakowania, szkło, elementy instalacji, drewno i tworzywa sztuczne).

Wywóz odpadów do PSZOK-a czy wynajem kontenera?

Odpady budowlane możesz przekazać do utylizacji samodzielnie, korzystając z dostępnych w gminie Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK-ów. Na miejscu nieodpłatnie przyjmowane są różne rodzaje śmieci poremontowych, jednak nie zawsze można oddać cały gruz z remontu. W wybranych gminach władze wprowadzają limity ilościowe dotyczące m³ odpadów, które można dostarczyć w ciągu jednego roku. Wadą rozwiązania jest również brak zorganizowanego transportu, którym trzeba się zająć we własnym zakresie.

Wygodniejszym rozwiązaniem, które pozwala bezproblemowo i sprawnie pozbyć się gruzu oraz innych odpadów jest wynajem kontenera od firmy specjalizującej się w odbiorze śmieci budowlanych. Wystarczy złożyć zamówienie na pojemnik, wybrać termin dostawy i odbioru załadowanego kontenera. Niektóre firmy obecne na rynku jeszcze tego samego dnia podstawiają pojemnik w umówione miejsce. Tak działa firma Skiprex obejmująca swoim zasięgiem działania cały Wrocław i okoliczne miejscowości. Kontenery w Bielanach Wrocławskich, Dobrzykowicach, Smolcu czy Kobierzycach mogą zostać dostarczone każdego dnia w tygodniu.

Jak wynająć kontener na gruz?

Zamówienia na kontenery składa się telefonicznie. W czasie rozmowy należy podać liczbę wynajmowanych pojemników, ich rodzaj oraz wybrany wariant gabarytowy. W ofercie firmy Skiprex dostępne są kontenery o pojemności od 2,5 do 36 m³, które sprawdzą się zarówno podczas niewielkich prac budowlanych, jak i remontów na dużą skalę. Poza gabarytem należy uwzględnić takie przeznaczenie pojemnika. Na wynajem dostępne są kontenery na:

  • gruz budowlany czysty,
  • zmieszane odpady budowlane,
  • odpady z opakowań,
  • odpady z materiałów dociepleniowych,
  • odpady produkcyjne,
  • odpady niebezpiecznie,
  • inne odpady, które nie powinny trafić do śmietnika komunalnego.

Kontenery na gruz mogą wynająć osoby prywatne oraz firmy, które w ramach swojej działalności wytwarzają odpady budowlane.