Drzwi na strych to ten szczególny rodzaj drzwi wewnętrznych, które wymagają solidnej izolacji termicznej. Nic więc dziwnego, że nasi czytelnicy chętnie interesują się tym, jak je docieplić, gdy już od dawna osadzone tkwią w ośnieżnicach. Jak zrobić to umiejętnie i tanio, nie tracąc przy tym jednocześnie zdrowia i połowy urlopu? Przeczytaj poniżej!

Pierwszym krokiem jest uzupełnienie lub zaklejenie największych szczelin, przez które może wydostawać się ciepło. Gdy mamy porządne drzwi wewnętrzne producent Wielkopolska, wydaje się to absurdalne. Jednak gdy drzwi są stare, wykonane z klepek, boazerii, takie szczeliny są jak najbardziej często spotykane. Gdy otwory są niewielkie, wystarczy taśma izolacyjna lub silikon, który kupimy w każdym supermarkecie budowlanym za grosze. 

Jakich materiałów używać do docieplenia drzwi na strych?

Poza pierwszym uszczelnieniem, konieczne jest wzmocnienie ośnieżnicy. Powinna być solidnie zamontowana w murach oraz stabilna. Aby to zrobić, wystarczy użyć wkrętów. Następnie, zajmujemy się listwami docieplającymi i progami. W nowym budownictwie osadzanie drzwi na ciepłych progach jest standardem. W starszych domach jednak nie ma o tym mowy, dlatego warto rozważyć dodatkowe docieplenie progu, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Progi są często pokaźnymi mostkami termicznymi, generującymi starty ciepła i doprowadzającymi do powstawania pleśni w budynku. 

Dlaczego drzwi na strych nie powinny być docieplane wełną mineralną?

Gdy jest to już wykonane, zajmijmy się kładzeniem docelowego materiału dociepleniowego. W przypadku drzwi na strych powinien być to styropian lub pianka poliuretanowa, ale już raczej nie wełna mineralna. Szczególnie,gdy strych jest nieogrzewany i różnica między pomieszczeniami znajdującymi się po jednej stronie drzwi mają drastycznie inną temperaturę niż pomieszczenia z drugiej strony. Pod warstwą wełny będzie gromadziła się wtedy wilgoć, która przeniesie się na ściany, stropy i podłogi, degradując nie tylko mury, ale powodując też szereg rozmaitych negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla mieszkańców zawilgoconego domu. 

Czym ocieplić drzwi na strych – pianka poliuretanowa, czy styropian?

Gdy rozpatrujemy piankę poliuretanową i styropian, decydująca okazuje się często cena, która jest oczywiście znacznie niższa dla styropianu. Należy jednak liczyć się z tym, że ocieplenie drzwi na strych za pomocą styropianu nie będzie tak skutecznie chronić wnętrza naszego domu przed stratami ciepła generowanymi przez wejście na górę jak pianka poliuretanowa. Pianka jest wprawdzie znacznie droższa, ale równie lekka i łatwa w ułożeniu jak styropian. Nie trzeba układać jej w tak grubej warstwie jak zrobilibyśmy to, gdybyśmy zdecydowali się na styropian.