Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu czy mieszkania. Nadaje ono wnętrzom odpowiedniego klimatu i uroku. Każda aranżacja wnętrza, zyskuje swoje całkowite piękno właśnie przy konkretnym świetle. Istotny jest także wygląd oprawy, z której dane światło się wydobywa.

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu czy mieszkania. Nadaje ono wnętrzom odpowiedniego klimatu i uroku. Każda aranżacja wnętrza, zyskuje swoje całkowite piękno właśnie przy konkretnym świetle. Istotny jest także wygląd oprawy, z której dane światło się wydobywa. 

Aktualnie, cały świat opanowała technologia LED. Jest godnym następcą zwykłych żarówek, a to ze względu na energooszczędność i bardzo długą wytrzymałość. Rodzajów tego typu urządzeń emitujących światło jest sporo. Niektóre z nich szybko wychodzą z mody, a inne pozostają trendami na długie lata. W poniższym wpisie zajmiemy się tylko drugą opcją, ponieważ każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że oświetlenia w mieszkaniu nie wymienia się co tydzień.

Nowoczesne lampy i żyrandole do salonu

Trzeba jasno powiedzieć, że niezależnie od czasów, w salonach zawsze panować będzie trend na lampy zwisające. Taki typ oświetlenia możemy dopasować niemalże do każdego stylu aranżacji. Przykładowo, styl klasyczny obejmował będzie żyrandole zwisające na łańcuchach i przypominające nieco swoim kształtem zwisające świece. Wnętrza industrialne także mają swoich przedstawicieli w tym zakresie, a mianowicie szklane lampy wiszące o charakterze kuli. Znajdując przykłady dla tak bardzo skrajnych przypadków utwierdzamy w przekonaniu, że lampy wiszące znajdą swoje zastosowanie w każdym domu, niezależnie od jego wystroju.

Aktualnie wszędzie panuje minimalizm. Stąd też zaleca się wybór lamp lub żyrandoli o prostych kształtach kloszy. W dużej mierze przeważa kula, jednak bardziej kanciaste formy są także często stosowanymi opcjami. Niezależnie od typu żyrandolu, który wybierzemy, do każdego z nich możliwe jest zamontowanie odpowiednich żarówek led. 

Oprawy i szynoprzewody

Dla małych mieszkań typu kawalerka lub oddzielnych pokojów czy biur, zaleca się stosowanie opraw. Występują one w wielu formach. Grupą utrzymującą się na rynku już nieco dłużej są oprawy sufitowe. Dzielimy je na podtynkowe, a także na oprawy natynkowe led. Asortymentem, który stosunkowo niedawno podbił rynek oświetlenia są szynoprzewody. Elementy te umożliwiają nam osadzenie na nich specjalnych opraw i możliwość zmiany ich pozycji w dowolnym momencie.

Zarówno oprawy sufitowe, jak i te osadzone na przewodach są zaliczane do grupy oświetlenia punktowego. Dzięki ich stosowaniu, możemy naświetlać wyłącznie te punkty, które są najważniejsze w całym pomieszczeniu. Pozwala to stworzyć niesamowity klimat oraz nie zużywać niepotrzebnie energii na oświetlanie mało ważnych miejsc. Oprawy natynkowe, podtynkowe oraz przewodowe posiadają z reguły kształt walca. Istnieją jednak wersje prostopadłościenne, co dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach kanciastych.

Lampy na wysięgniku

Typ oświetlenia, który ze względu na estetykę i wygodę z pewnością nie wyjdzie z mody. Lampy na wysięgniku, tak samo jak oprawy natynkowe led, posiadają możliwość naświetlenia wyłącznie tych punktów, na których nam zależy. Dodatkowym ich atutem jest fakt, iż mocuje się je przeważnie do ścian lub są wolnostojące. Jest to oczywiście forma oświetlenia dodatkowego, jednak posiadając je w naszym domu, możemy na bieżąco zmieniać ich położenie.

Ponadto, wygląd tego typu lamp jest bardzo futurystyczny i spisze się świetnie we wszystkich nowoczesnych sypialniach i salonach.