Bez wątpienia, wentylacja jest niezbędnym modułem umożliwienia komfortowego środowiska w lokalu mieszkaniowym a przy tym użytkowym. W tej publikacji jasno przedstawiono najistotniejsze trendy w branży na rok 2018 z punktu widzenia fachowca-praktyka.

W czasach gdy dorastałem wyjątkowym elementem odpowiedzialnym za wentylację była dziura w dachu nad miejscem w którym na klepisku było palenisko. Po pewnym czasie przyszła era otwieranych okien, kanałów wentylacyjnych a przy tym rekuperatorów. Najświeższym krzykiem mody jest oczywiście wentylacja mechaniczna. Ma ona ciąg zalet, jednakże niestety ma też pewne wady. Najistotniejsze żeby wszystko w detalach przemyśleć, tak aby minusy nie zasłoniły nam walorów jak to mawiał pewien działacz sportowy w znanym filmie.

Wentylatory dachowe nieodłączny element

Nieodpartą wadą tego wyjścia jest cena zakupu drogich modułów takich jak wentylatory dachowe są nieodłącznym elementem wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej wentylacji lokale są lepiej napowietrzanie niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz oraz od kierunku wiatru. Pozwala to na lokalizowanie naszych inwestycji budowlanych w dowolnym miejscu i nie zmusza do rozmieszczania otworów okiennych wyłącznie w kierunku wiatru. Dzięki temu jesteśmy w stanie na przykład mieć okna zorientowane w kierunku południowo-wschodnim na działce która jest bezwietrzna, a za jednym zamachem uniknąć zagrzybienia w mieszkaniu.

Wybierając odpowiedni wentylator dachowy warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich został dokonany, koszt, skuteczność energetyczną a także na certyfikat instytutu ITB.